SAAB 9-3 Turbo XWD

by

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sürücü odaklı performans aracı olan Turbo X’i tanıtarak 30. yıldönümünü kutladı. SAAB 900 Turbo’nun  cazibesini vurgulayarak SAAB XWD teknolojisini kullanarak sınırlı sayıda üretildi. XWD sadece dingiller arasında değil, arka tekerler arasından da tork dağılımı yapan aktif idare sistemi barındırıyor. Bu sistem SAAB tarafından hiç görülmemiş dinamik şasi kontrolü ve sürücü katılımı sağlıyor.

İşte Turbo X’in bazı güzellikleri :
SAAB 21. yy’ın Siyah Turbo’sunu Yollara Çıkardı.

• Performans otomobili SAAB Turbo’nun 30. yıl dönümünü kutladı.
• Yenilikçi tüm-tekerlerden-çekiş sistemli SAAB XWD’nin lansmanı
• Eşsiz tasarımı SAAB 900 Turbo görünümünü andırıyor.
• Spor sürüş için ayarlanmış şasi, süspansiyon, frenler, lastikler
• 400 Nm / 280 hp (206 kW), 2.8 V6 Turbo: 5.7 saniyede 0-100 km/s

SAAB Frankfurt Otomobil Fuarı’nda marka için yeni standartlar yaratan, sürücü odaklı performans aracı SAAB Turbo X’i tanıtarak turboda 30 yıllık liderliğini kutladı.

Sınırlı sayıda siyah model, yenilikçi SAAB XWD teknolojisini ve ilk siyah 900 Turbo modelinin ikonik cazibesini hatırlatarak SAAB’ı “geleceğe taşıdı.

280 hp/206 kW 2.8V6 turbo motorundan 400 Nm’lik torkla Turbo X yeni Saab 9-3 serisinin nihai performans ifadesidir. SAAB XWD sadece dingiller arasında değil, arka tekerler arasından da tork dağılımı yapan aktif idare sistemi barındırıyor. Bu uyumlu sistem SAAB’dan önce hiç görülmemiş dinamik şasi kontrolü ve sürücü katılımı sağlar.

Süspansiyon ayarlarına ve elektronik şasisine, gaz pedalına ve güç aktarma ayarlarına ek olarak, Turbo X aerodinamik performansını artıran ayrıcalıklı tasarımlara sahiptir.

Sport Sedan veya SportWagon karoser tasarımında bulunan sınırlı sayıda SAAB Turbo X, SAAB XWD’nin lansmanını sunuyor. 

SAAB XWD ile Sürücü Odağı

Üstün yol tutuşu ve direksiyon hâkimiyeti için akıllı SAAB XWD Arka eLSD arka tekerler arasında %40 a varan tork transferi sağlıyor. Değişen subap ayarı ve çift turbo kanalı ile 2,8 V6 Turbo Sportif şasi tüm-tekerlerde-çekiş sisteminin yararlarını en yükseğe çıkarıyor.

SAAB Turbo X, SAAB’ın benzersiz turbo deneyimine şasi kontrolü ile yeni bir boyut kazandırıyor. Bütün bunlar SAAB’ın yenilikçi XWD sisteminin potansiyel gücü ile sadece “sürücü memnuniyeti” sağlamak için bir araya gelmiş olan sportif süspansiyonu, freni, elektronik kontrol sisteminin bir sonucu.

SAAB XWD araç yol tutuşunu ve dengesini artırmak için tasarlanan tüm-tekerlerden-çekiş sistemine sahip bir araçtır. Sadece iki dingil arasında değil, arka tekerler arasında da sürüş torkunun dengesini sağlayan sofistike elektronik kontrole sahip. Böylece, bu şasinin performans esnekliğini genişletir, mesela ESP’nin ve fren sınırlamalarının devreye girdiği eşiği yükseltir. Sonuç: “pozitif güç” şasi kontrolü sayesinde daha yakın sürücü katılımı..

XWD’nin sürüşünden en fazla açık yolda anlaşılabilir. ABS/ESP sensorlarından alınan bilgi – tekerlek hızı, rotadan çıkma oranı ve dönüş açısı – SAAB XWD kontrol modülleri tarafından kullanılıyor. Geri gitme, yol tutuşu ve dengeyi geliştirerek aşırı yönlendirmeli ve yetersiz düzenlemeli özellikleri düzenler.

Turbo X’te sürücü kontrolü, pazarda bu segmentin elektronik olarak kontrol edilen, arka sınırlı kaymalı diferansiyelin ilk uygulaması olan eLSD ile bir adım daha geliştirilmiş. Arka tekerlek hız sensörlerinden aldığı girdileri alır ve eksantrik kam milleri arasındaki torkun %40 ı kadar, yol tutuşu daha fazla olan tekere transfer eder. Keskin virajlarda, bu rotadan çıkmayı azaltan sistem, aracın arkasının ön tekerleri daha kararlı biçimde takip etmesini sağlar.

SAAB XWD’den tam anlamıyla yararlanabilmek için, Turbo X’in şasisi 10 mm kadar azaltıldı ve makaslar ve amortisörler sarsılmayı en aza indirmek için sertleştirildi. Yükü hesaba katmaksızın devamlı sürüş yüksekliğini sağlamak için, arka tarafa kendinden ayarlı amortisörler yerleştirildi.

Yerleştirilen fren diskleriyle durma gücü de arttı: önde içten havalandırmalı (345 mm çap x 30 mm) ve arkada dıştan havalandırmalı (292 mm çap x 20 mm). Standart 235/45 R-18 lastikler, 18 inç alaşım jantlar için mükemmel mekanik tutuş sağlıyor.

Turbo X’in merkezindeki güç santrali 2,150 ila 4,500 rpm arasında 400Nm lik tork üreten ve maksimum gücü 5,500 rpm’de 280 hp (206 kW)olan 24-valfli, 2,8 litre V6 turbo motorudur. Gelişmiş özellikleri, silindirler arasında mükemmel denge için 60 derecelik bir açıyla tamamen alüminyum ve hafif yapım, değişken giriş subap ayarı ve çift turbo kanalı bulunuyor. 6 farklı hızda manuel veya otomatik vites seçeneği ile birlikte sunuluyor.

Bu uyumlu, yüksek torklu güç aktarım mekanizması SAAB XWD için mükemmel bir arkadaş. Bir araya geldiklerinde, SAAB Turbo X’e kazandırdıkları tüm-tekerlerden- çekiş sistemli performansı ve yol tutuş özelliği ile tatmin edici bir sürüş keyfi tatmak isteyen sürücülere çok çekici gelecek.

SAAB Siyah Turbo Yeniden Doğdu

SAAB 900 Turbo’ya özel, ayrıcalıklı Jet Black rengi. İşlevsel sportif karoser tasarımı aerodinamik etkiyi artırıyor. Turbo kalıtımlı boost gauge ve kişiselleştirilmiş sürücü ekranı

SAAB Turbo X, yeni 9-3 serisinin sağlam ve yenilikçi tasarım temalarını artırarak, tüm odağını görsel olarak sürüş performansına bağlıyor. Sadece metalik jet black’te bulunan ön ızgara ve tüm dış ayrıntıların mat gri titanyum benzeri cila vurgusu ile SAAB Turbo X, şöhretli siyah 900 Turbo atasının çağdaş bir ifadesini sunuyor.

Ayrıcalıklı tasarımı hem Turbo X’in performans odağını vurguluyor hem de aero dinamik verimi artırıyor. Önde daha derin bir lip spoiler ve motora ve ara soğutucuya giren havayı artıran bütünleşmiş hava giriş katkısı bulunuyor.

Arkada yeniden tasarlanmış tampon ve ekleme paneli, rüzgârın geri itme kuvvetini indirerek ve yüksek hız istikrarına yardımcı olarak hava akım ayrılma noktasını da düşürür. Spor Sedan, arka aksta yüksek hız lift gücünü indirerek, sandık güvertesi hattını uzatan bir arka spoiler’a sahiptir. Standart SportCombi’nin de arka tavan hattını genişleten benzer bir spoiler’ı var.

Turbo X, ayrıca SAAB’ın klasik üç jant teli tasarımını andıran titanyum benzeri gri cilasıyla eşsiz 18 inçlik alaşım jantları ile gayet seçkindir. Sarmal ve romboid biçimli egzoz borusu da dış tasarımı tamamlıyor. Kabinde, “siyah turbo” teması devam ediyor. Ekstra yastıklarla sportif döşemeler tamamen siyah deri ile kaplanmıştır. Sportif ambiyans, ana gösterge panelinin karbon fiber cilası, kapı dolguları, torpido gözü ve Turbo X’e özgü olan vites değiştirme konsolu ile daha da vurgulanmış.

Sürücü, belirgin biçimde çerçevelenmiş, yumuşak tutuşlu deri direksiyon simidinin verdiği geliştirilmiş hissin tadına varıyor. Oturma konforu, delikli yastıklarla bezenmiş ön oturma minderlerini de içeren opsiyonel gerçek deri iç tasarımla bir adım öteye taşınabilir.

SAAB’ın Turbo kalıtımının takdiri olarak, Turbo X boost gauge orijinal 900 Turbo’nun bir kopyası. Kullanıcılar, direksiyona geçip marşa bastıklarında hoş bir karşılamayla yüz yüze geliyorlar. Ana gösterge panelinde eşsiz bir “Kalkışa Hazır” mesajı yanıyor. Aracı bayi tarafından kullanıcının adı ile birlikte otomobilin yayım numarasın da görünmesi programlanabilir.

Teknik Özellikler

Motor:

2792 cc V6 Alümninyum silindir kapağı ve bloğu. Ara soğutuculu çift kanat Turbo şarj. DOHC 24- subap. Değişken subap ayarı. Dual-mass çark. Bosch Motronic ECM.

Maksimum Güç:

280 hp(206 kW) @ 5,500 rpm. Maks. Tork: 400 Nm @ 2,150 – 4,500 rpm

Silindir çapı/strok: 89.0/74.8 mm. Sıkışma Oranı: 9.5:1. Maks. Sıkıştırma Oranı: 0.8 bar.

Vites:

SAAB CWD, tüm-tekerlerden-çekiş sistemi. Elektronik arka sınırlı kayma diferansiyeli. (eLSD)

6 hızlı manüel ya da otomatik vites kutusu.

Süspansiyon:

Ön: MacPherson kavramaları ve gaz şok amortisörleri. Anti devrilme çubuğu. Hydroformed alt şasi.

Arka: bağımsız, toe-link dahil olmak üzere 4 bağlantılı. Bobin yayı ve kendinden ayarlı şok amortisörler. Anti devrilme çubuğu. Alt şasi

Direksiyon:

kramiyer ve pinyonlu direksiyon, hidrolik güç yardımı. Dönüş Çapı (Bordürden bordüre). 11. 7m. Lock to lock hareketi: 2.75 dönüş.

Tekerler, Lastikler:

18 x 7.5″ , 235/45R18,

19 x 7.5″ , 235/40R19,

Fren:

Hidrolik, çift devre kesici system, yardımcı vakum pompası. Diskler: 345 mm / 292 mm (tam havalandırmalı)

Performans Bilgisi :

0 – 100 kph: Sport Sedan: 5.7 saniye (manuel)

SportWagon: 5,9 sn (manuel)

80 – 120 kph (5. vites): Sport Sedan: 7.9 sn

SportWagon: 8,3 sn

MAX Hız: Sport Sedan: 250 kph (manuel)

SportWagon: 250 kph (manuel)